חינוך לעצמאות כחלק מהתפתחות הילד

ילדים שנחנכים לעצמאות מגיל צעיר, מתפתחים עם היכולת לפתור בעיות  ולהתמודד עם אתגרים באופן עצמאי, מה שמעניק להם כלים להתגבר על קשיים ולהתפתח באופן אישי וחברתי טוב יותר.

ילדים שלמדו לפעול באופן עצמאי מרגישים יותר בטוחים ביכולתם ובמקומם בעולם, מה שמקנה להם את האומץ לנסות דברים חדשים ולקחת סיכונים על מנת לממש את היעדים שהציבו לעצמם. וכן זה מתחיל כבר בשלבי ההתפתחות הראשונית 

העצמאות מפעילה תהליכי החלטה ואחריות אישית, מה שמקנה לילדים את היכולת לקבל אחריות על פעולותיהם וללמוד מהתוצאות ומההשלכות של מעשיהם , כך הם מתקדמים צעד צעד במקביל לפיתוח יכולות ,חשיבה עצמאית, יצירתיות, ומימוש הפוטנציאל האישי הטמון בם .

על ידי חניכה לעצמאות, הילדים מפתחים אינטראקציות מגוונות  עם הסביבה מוכרת או זרה  ויכולת לפתח יחסים בריאים עם האחר מה שמשפר את יכולתם לעבוד בצוות ולהיות חלק פעיל ומשפיע בקהילה.

לסיכום, לחנך ילדים לעצמאות הוא תהליך ארוך ומרתק שדורש השקעה, סבלנות והבנה .חינוך לעצמאות מקנה לילדים ולנוער את הכלים והידע הנדרשים כדי להתפתח כאנשים עצמאיים, מבוגרים, ומצליחים.

איך לחנך ילדים לעצמאות?

תמיכה והפקעה-תמיכה בילדים והענקת הזדמנויות לנסות דברים חדשים, אך גם נתינת הזדמנות לפטור מאחריות במידת הצורך. ילדים ילמדו מטעויותיהם ויצליחו כשניתנה להם האפשרות לנסות ולהיכשל.

הערכה והעצמה –עודדו את הילדים לקבל אחריות על עצמם ועל הפעולות שלהם. הם יפתחו אמון בעצמם כאשר יקבלו הערכה ואישור על הישגיהם .וגם אם יכשלו עודדו אותם וחזקו אותם על הדרך יותר מאשר על התוצאה -הדרך להצלחה רצופה כישלונות  לעיתים 

תכנון והתאמה-יצרו יחסי קשר כך שהילד יוכל לקבל תמיכה ולקבל הנחיות כאשר זה נחוץ, אך יקבל גם רמת עצמאות בכל יום-יום .לדוגמא למזוג לעצמו כוס מים ,לשרוך נעלים, לקום ולהתארגן לבית הספר לבד ןכדומה

כישורי חיים -לימדו את הילדים כישורים יסודיים כמו ניהול זמן, תכנון וארגון, פתרון בעיות, ותקשורת בינאישית.

העדפת חופש בחירה -אפשרו לילדים לבחור  להעריך את הבחירות שלהם, 

הקשבה והתחשבות-הקשיבו לרצונות ולצרכים של הילדים התעלמות מרצונותיהם יכולה להוביל לאובדן אמון ולחוסר ביטחון הקשבה וגמישות תוביל לפיתוח אדפטציה והסתגלות.

דוגמא אישית –הציגו לילדים דוגמה חיובית על ידי המחשה ומעשים במסגרת השגרה 

חינוכם של ילדים לעצמאות משמש בסיס להתפתחותם כאנשים עצמאיים, בטוחים מצליחים ומשפיעים. חשוב לתמוך בהם באמצעות משפטי חיזוק תומכים כגון –

"נו אז מה עם לא הצלחת העיקר ויופי שניסית "

"אני סומך עליך שתוכל לעשות זאת "

"אני תמיד אהיה כאן עבורך אבל חשוב לי שתקום ותנסה לבד"

"אתה יכול אני יודע וגם אתה "

זכרו ילדים מחפשים  את החיזוק החיובי מההורים, ומהקרובים להם משפטי חיזוק כאלה היא דרך מצוינת להעביר להם מסר חיובי להצלחה והנעה  לפעולה עצמאית .

 

כתבה : מזרחי טלילה 

דילוג לתוכן